Foto. Tomasz Tandek
22 grudnia odbyły się w naszej szkole Jasełka w wykonaniu uczniów klasy III. Mali artyści w przepięknych strojach i scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili sceny z narodzin Jezusa Chrystusa. Obok aniołów, Józefa i Maryi "Dzieciątko w żłobie" witali także Trzej Królowie. Na zakończenie przedstawienia dziewczynki z grupy tanecznej "Tańczące Nutki" przedstawiły przepiękną, wzruszającą choreografię taneczną pt. "Noel". Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój, a dźwięk kolęd uświadomił obecnym, że święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.
Info. Małgorzata Wysiecka Foto. Zofia Jaromin
19 grunia przedszkolaki wybrały się na warsztaty bożonarodzeniowe, które odbyły się w Kościerzynie. Podczas zajęć dzieci ozdabiały pierniczki, projektowały swoją własną skarpetkę, degustowały czekoladę z piankami oraz przepyszny barszcz z pasztecikiem. Na zakończenie warsztatów maluszki udały się na wizytę do Świętego Mikołaja, który poświęcił dzieciom dużo czasu i uwagi. Przedszkolaki miały okazję porozmawiać z wyczekiwanym gościem oraz zadzwonić jego magicznym dzwoneczkiem. Wszyscy zostali obdarowani upominkami w postaci mikołajowej czapki i skarpetki. Maluchy spisały się na medal, były bardzo grzeczne i dzielne. Był to bardzo wyjątkowy i magiczny dzień, pełen niezapomnianych wrażeń. W drodze do przedszkola, niektórzy nawet ucięli sobie krótką drzemkę. Dzieci wróciły podekscytowane i zadowolone, na każdej buźce pojawił się uśmiech.
Info. Foto. Małgorzata Wysiecka
18 grudnia w Szkole Podstawowej w Kłodawie odbył się XVIII Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek o Tematyce Bożonarodzeniowej. Z naszej szkoły udział wzięły: Zofia Plutowska, która zajęła III miejsce w kategorii- przedszkole. Julia Sawicka, Maria Kujawska- wyróżnienie w kategorii klas I-III oraz Oliwia Dysarz w kategorii klas IV-VIII. Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy występu.
Info. Foto. Zofia Jaromin
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. I właśnie dlatego co roku w naszej grupie 18 grudnia zorganizowałam warsztaty Bożonarodzeniowe. Celem warsztatów było ozdabianie pierniczków. Tradycyjnie rozpoczęliśmy od ubierania choinki ozdobami świątecznymi. Później przy dźwiękach kolęd dzieci z zapałem ozdabiały ciasteczka kolorowymi posypkami, wykazując przy tym wiele pomysłowości i kreatywności. Na zakończenie zaśpiewaliśmy przy naszej choince i pachnących, kolorowych pierniczkach kolędy. Dziękujemy p. Monice i p. Karolinie za pomoc.
Info. Foto. Beata Ugowska
13 grudnia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wycieczce do "Zagrody Kociewskiej" w Godziszewie. Na miejscu na dzieci czekały różne atrakcje: ozdabianie pierników, gorąca czekolada, pyszne ciasteczka, gra terenowa podczas, której dzieci musiały rozwiązywać zagadki. Na koniec odbyło się spotkanie z Mikołajem, który wręczył dzieciom słodki podarunek.
Info. Foto. Zofia Jaromin
Talenciaki to akcja sieci Lidl, w ramach której klient za zakupy otrzymywał kupony. "Talenciaki" można było przekazywać na rzecz wybranej szkoły, wrzucając je do pudełka. Zebrane kupony można było wymienić na sprzęt elektroniczny, pomoce dydaktyczne itp. Dzięki Wam udało nam się zebrać 1480 talenciaków, za które otrzymaliśmy pakiet gier integracyjnych i multimedialny układ słoneczny. Wszystkim bardzo dziękujemy za zangażowanie. Do zobaczenia w kolejnej edycji akcji "Talenciaki".
Info. Foto. Katarzyna Koss
7 grudnia dzieci miały okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. " Nadchodzące święta każdy zapamięta" w wykonaniu aktorów teatru "Maska" z Krakowa. Bohaterką przedstawienia była mała Zosia, która jest bardzo ciekawa świata. W te święta postanowiła wystawić na próbę samego Świętego Mikołaja! Czy on naprawdę istnieje? Czy zostawia prezenty? Te pytania ciągle pojawiały się w jej głowie. Postać Zosi wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród naszych najmłodszych widzów a spektakl wywołał wiele radości na twarzach dzieci.
Info. Foto. Małgorzata Wysiecka
Mikołajki to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. 5 grudnia zawitał do naszej szkoły niezwykły gość- Święty Mikołaj, który przybył ze swoimi pomocnikami: Wójtem Gminy Trąbki Wielkie Panem Błażejem Konkol oraz z Panią Patrycją Jereczek- kierownik oświaty. Podczas spotkania dzieci śpiewały piosenki, tańczyły i zaprosiły do wspólnej zabawy przybyłych gości. Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach ulubionych, świątecznych melodii. Następnie Mikołaj wręczył wszystkim dzieciom słodkie upominki. To był wspaniały dzień, pełen pozytywnych wrażeń, który pozostanie na długo w pamięci dzieci.
Info. Foto. Małgorzata Wysiecka
Ten dzień rozpoczęliśmy wycieczką do Biblioteki Publicznej w Mierzeszynie. Wspólnie czytaliśmy książki o tematyce świątecznej, zrobiliśmy świąteczną wystawę prac plastycznych, pośpiewaliśmy piosenki o Mikołaju. Na zakończenie obdarowaliśmy się upominkami i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po powrocie do przedszkola czekał na nas już ciepły obiad, po którym przybył do naszej grupy oczekiwany gość- Mikołaj z pomocnikiem Elfem. Przywitaliśmy ich piosenkami i wierszem, w zamian on obdarował dzieci prezentami. Na pożegnanie tak miłych gości zrobiliśmy z nimi zdjęcie. Na długo zostanie w naszej pamięci ten magiczny dzień.
Info. Foto. Beata Ugowska
Dzisiejsze myśli dzieci koncentrowały się szczególnie na postaci Świętego Mikołaja. Wykorzystując świąteczny nastrój przedszkolaki ubierały choinkę, pisały listy z prośbą o wymarzony prezent i z niecierpliwością wyczekiwały na nadejście niezwykłego gościa - Świętego Mikołaja, który przybył do nas tuż po obiadku ze swoimi pomocnikami i obdarował wszystkie dzieci słodkimi upominkami. To był bardzo magiczny dzień, przepełniony ogromną radością dzieci. Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
Info. Foto. Małgorzata Wysiecka
29 listopada obchodziliśmy Andrzejki. To ludowe święto, które wypada w wigilię Świętego Andrzeja i zwane jest wieczorem wróżb. W Polsce co roku wiele ludzi świętuje ten dzień, wykonując różne wróżby. Z tej okazji organizowane są także imprezy. W naszej szkole dzięki zaangażowaniu klasy 7 i 8 zorganizowaliśmy imprezę, na której wszyscy świetnie się bawili.
Info. Fot. Katarzyna Koss
Już po raz drugi nasza szkoła uczestniczyła w akcji zbierania pluszaków dla małych pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych w Tczewie. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wlączyli się do tej wspaniałej inicjatywy.
Info. Foto. Zofia Jaromin
Święto Pluszowego Misia to fajna okazja, aby powrócić do wspomnień z dzieciństwa i opowiedzieć o swoim ulubionym pluszowym przyjacielu. Data ta, czyli 25 listopada nie jest przypadkowa, bo tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Święto nie ma długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. I własnie dzisiaj przedszkolaki hucznie świętowały ze swoimi ulubionymi pluszakami. Dzieci poznały historię "Święta Misia", bawiły się przy piosenkach, a także uczestniczyły w zabawach ruchowych oraz konkursach. Zaśpiewały głośne "Sto lat!" swoim pluszowym ulubieńcom. Na koniec obchodów odbyła się także degustacja miodu, tortu i innych smokołyków. To był bardzo radosny dzień dla wszystkich przedszkolaków!
Info. Foto. Małgorzata Wysiecka
Dzieci z grupy Misia Puchatka w dniu 24 listopada obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu dzieci kolorowały wybrany portret misia, bawiły się swoimi maskotkami. Oczywiście był tort urodzinowy ze świeczkami i sto lat. Na zakończenie słodki poczęstunek.
Info. Foto. Beata Ugowska
24 listopada uczniowie klasy II uczestniczyli w warsztatach pieczenia świątecznych pierniczków. Pachnące zajęcia odbyły się w "Cukierni Pellowski" w Gdańsku. Dzieci wycinały i ozdabiały upieczone pierniczki, a pózniej próbowały słodkich pyszności z cukierni.
Info. Foto. Joanna Czerwionka
23 listopada obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień piżamy". Każdy kto miał ochotę, mógł w tym dniu paradować po szkole w ciepłej piżamie bądź mięciutkim szlafroku. Uczniowie przyszli ubrani w różnorodne, kolorowe piżamy. Na wielu buziach pojawił się uśmiech. I oto właśnie chodziło!
Info. Katarzyna Koss Foto. Tomasz Tandek
15 listopada 2023 roku nasza społeczność świętowała jubileusz 20-lecia nadania imienia szkole, które miało miejsce 13 października 2003 roku. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Tadeusza Wojdy, następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik ks. Jana Pawła Aeltermanna oraz odwiedzili Jego grób kładąc kwiaty i znicze. Oficjalna uroczystość odbyła się w szkole akademią przygotowaną przez uczniów szkoły. Stanowiły ją; montaż słowno-muzyczny pt.,,Życie jest Miłością" w wykonaniu kl.7 i 8, taniec zaprezentowany przez klasy młodsze oraz prezentacja piosenki pt.,,Co to jest Niepodległość?". W końcowej części uroczystości wszyscy obecni odśpiewali hymn szkoły. Byli z nami również:
- Poseł na Sejm-Magdalena Sroka;
- Fundacja ,,Pan Ŵładek" Maria Władysław Ornowscy;
-DPS Leśny w Zaskoczynie;
- Radny Powiatu Gdańskiego-Józef Sroka Radny Powiatu Gdańskiego;
-Dyrektor SPS w Warczu im. Janusza Korczaka Elżbieta Sabatowska - Kot;
- Dyrektorzy Szkół z terenu Gminy Trąbki Wielkie;
- Sołtysi z okręgu Szkoły Podstawowej w Mierzeszynie;
- Dyrektor GOKSiR Trąbki Wielkie i Gminnej Biblioteki Publicznej Trąbki Wielkie- Leszek Orczykowski;
- kustosz Biblioteki w Mierzeszynie Ewa Papis.
Uroczystość wywarła bardzo pozytywne wrażenie na wszystkich gościach. Z pewnością długo pozostanie także w naszej pamięci.
Info. Danuta Panikowska Foto. Małgorzata Wysiecka
Dnia 14 listopada klasy IV-VIII odwiedziły dawną stolicę Zakonu Krzyżackiego-Malbork. Ogrom i potęga zamku zachwyca do dnia dzisiejszego. Na naszą szczególną uwagę zasłużył pomnik jednego z wielkich mistrzów zakonu Winrich von Kniprode. Dlaczego zapytacie? A dlatego, że w drugiej połowie XIV wieku ten właśnie krzyżak założył osadę Masterwalde (las mistrza) czyli nasz Mierzeszyn. Oprócz przepięknie odnowionych komnat, sal, krużganków, mieliśmy szczęście zobaczyć obraz Bitwa pod Grunwaldem. Inny niż Jana Matejki, ale przepiękny. Namalowany został w 1910 roku w setną rocznicę bitwy i wystawiony we Lwowie. Dosłownie miesiąc temu uratowany przed wojną w Ukrainie, sprowadzony został do Malborka. Naprawdę warto go obejrzeć. Bardzo nam wszystkim podobała się ta wycieczka. Lekcje historii są o wiele ciekawsze, kiedy teorię możemy poprzeć praktyką.
Info. Foto. Ewa Kuliczkowska-Gosk