Życiorys Ks. Jana Pawła Aetermanna

Jan Paweł Aeltermann był najstarszym spośród siedmiorga dzieci mistrza szewskiego Franciszka i Elżbiety Aeltermann zamieszkałych w Gdańsku. Urodził się 26 czerwca 1876 roku w Gdańsku. W tym mieście ukończył Szkołę Podstawową a następnie Gimnazjum Królewskie przy ul. Łąkowej, które po przeniesieniu ukończył w Chełmnie na Pomorzu, tam też zdał maturę z wyróżnieniem w roku 1899. Po maturze wstąpił do Biskupiego Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie 13 marca 1904 roku przyjął święcenia kapłańskie. Najpierw służył wiernym w diecezji chełmińskiej m.in. w Sulęczynie, Starogardzie Gdańskim, Tucholi, Nieżywięciu, Grucznie. W 1912 roku biskup Rozsentreter powołał Go na na proboszcza parafii katolickiej w Mierzeszynie, położonej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Mierzeszyn oddalony od Gdańska 28 km., należał do powiatu Gdańsk – Wyżyna, liczył wtedy 800 mieszkańców, w tym 50 katolików. Ponieważ jednak do parafii tej przynależało około 40 różnej wielkości wsi i przysiółków w promieniu 15 km. wraz z kościołem filialnym w Przywidzu liczba katolików wynosiła 700. Przez 27 lat pracy w Mierzeszynie służył nie tylko parafianom ale całej społeczności, w większości ewangelickiej. Walczył o poprawę stosunków międzyludzkich, lepszą opiekę lekarską, organizował kursy dokształcające dla młodzieży, gdzie ukazywał w jak bardzo nieludzki sposób właściciele ziemscy traktują swoich robotników. Jako, że był Niemcem, miejscowi Niemcy starali się Go pozyskać do partii faszystowskiej, zawsze jednak kategorycznie odmawiał. Za kazania dotyczące zaborczości III Rzeszy był szykanowany i prześladowany. Przed wyborami do gdańskiego Volkstagu w maju 1933 roku opublikował kazanie przedwyborcze HAKENKREUZ ODER CHRISTENKREUZ?, czyli SWASTYKA CZY KRZYŻ CHRZEŚCIJAŃSKI? W latach 1937 i 1938 walka przeciwko dziekanowi Aeltermannowi mocno wzrosła. Kiedy faszyści przewrócili i połamali krzyże misyjne na cmentarzu, przed kościołem i przed wioską, proboszcz z ambony głośno potępił te czyny i postawił trzy nowe krzyże. Poświęcenie tych krzyży stało się wielką manifestacją religijną katolików. Do Mierzeszyna przybyło około 500 wiernych. Innym razem odmówił udzielenia partyjnego pogrzebu dwóm ss-manom, było jasne, że aresztowanie jest kwestią czasu. Stało się to jesienią 1939 roku, 22 listopada został przewieziony do Nowego Wieca, gdzie został zamordowany wraz z 60 Polakami. W 1945 roku dokonano ekshumacji i ciało księdza pochowano przy kościele św.Bartłomieja w Mierzeszynie (obok szkoły).

Ksiądz Jan Paweł Aeltermann został zapamiętany jako dobry pasterz, zainteresowany problemami ludzi i pomyślnością rodzin. Od początku przeciwstawiał się ideologii partii hitlerowskiej. Poszedł na śmierć, by pokazać, że bliższa mu jest nauka Chrystusa niż fałszywe poczucie dumy z potęgi III Rzeszy. To wielki zaszczyt, że nasza szkoła nosi imię takiego dzielnego człowieka.

• Zespół Szkolno-Przedszkolny w Mierzeszynie
    ul. Wolności 19