Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. Dlatego 6 grudnia z workiem pełnym prezentów przyjechał również do naszej szkoły. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Na powitanie dzieci zaśpiewały piosenkę. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz prezenty od pana wójta, Rady Rodziców i rodziców.
Info. B.U. Foto. M.W.
Dnia 22 listopada 2017 r. nasza szkoła obchodziła uroczystość Dnia Patrona księdza Jana Pawła Aeltermanna, w 78 rocznicę Jego męczeńskiej śmierci. Uroczystość rozpoczęła się modlitwą w intencji patrona przy Jego grobie, którą poprowadziła pani Irena Korycka. Pan dyrektor Bogdan Skiba przywitał uroczyście gości i wygłosił słowo wstępne. Złożono wiązanki, kwiaty i znicze przez zaproszonych gości – wójta gminy Trąbki Wielkie pana Błażeja Konkola, Radnego pana Marka Czerwińskiego, sołtys wsi Mierzeszyn panią Irenę Kuchnowską, oraz panią Ewę Papis, Zofię Szymańską, pana Władysława Ornowskiego oraz przedstawiciela Rady Rodziców, panią Jolantę Dachterę. Następnie została odprawiona msza święta pod przewodnictwem księdza Andrzeja Sowińskiego. Po mszy świętej odbyło się przedstawienie pt. ,,Jak żyć,, w którym usłyszeć można było słowa i wartości patrona szkoły księdza Jana Pawła Aeltermanna pięknie wyrecytowane przez uczniów z klasy VI i VII. Uczeń Mikołaj Raszewski wcielił się w postać patrona szkoły, Roksana Rojkiewicz i Robert Korycki zaśpiewali pieśni: ,,Jak w uczniowskim zeszycie,, i ,,Tyle dobrego zawdzięczam Tobie Panie”. Przedstawienie uczniowie przygotowali pod okiem pani Danuty Panikowkiej, oprawę muzyczną poprowadził pan Krzysztof Rek. Po przedstawieniu brać uczniowska odśpiewała hymn szkoły. Dziękujemy panu Mariuszowi Czerwińskiemu za udostępnienie zdjęć.
Helena Pijanowska
Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości obchodzonych w naszej szkole. W przeddzień tej uroczystości, 10 listopada wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym tę ważną dla Polaków datę. Uroczystość rozpoczął pan Dyrektor Bogdan Skiba, który powitał wszystkich i przedstawił krótki rys historyczny. Następnie przedszkolaki pod opieką pani Małgosi zaśpiewały piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”. W dalszej części programu wystąpili uczniowie klas starszych i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Dziękujemy pani Ewie, pani Zosi i panu Krzyśkowi za przygotowanie uroczystości.
red. i foto. Z.J.
13 listopada 2017r. klasa pierwsza była w Bibliotece Publicznej u pani Ewy Papis. Odbyła się tam lekcja biblioteczna. W spotkaniu uczestniczyła również pani Maria Ornowska. Panie przeczytały dzieciom bajkę, rozmawiały o tym jak należy zachowywać się w bibliotece, jak dbać i szanować książki. Pani Ewa przygotowała dla dzieci słodki poczęstunek i prezenty - książeczki "Zapnij pasy", linijki odblaskowe oraz puzzle. Lekcja była bardzo ciekawa, dzieci wróciły uśmiechnięte i zadowolone. Serdecznie dziękujemy pani Ewie i pani Marii.
Dnia 10 listopada do naszej szkoły zawitał Teatr GARGULEC z przedstawieniem "Sygnalizator Jacek".
Grupa zawodowych aktorów w humorystyczny sposób przedstawiła istotne dla dzieci zagadnienia, takie jak bezpieczne zachowanie się na drodze.
Spektakl składał się z dwóch części. Pierwsza część miała formę warsztatów, w których dzieci miały możliwość zapoznania się z zagrożeniami wynikającymi z racji włączenia się pieszego do ruchu.
Drugą część stanowiła pouczająca bajka o Jeżyku, któremu wybudowano ulicę podczas gdy ten wybrał się na spacer, odcinając mu w ten sposób drogę powrotną do domu. Staje się to jego wielkim dylematem, ale z pomocą przychodzi sygnalizator Jacek, który udziela Jeżykowi nauki, jak bezpiecznie przejść przez ulicę.
Znakomity humor, który towarzyszył spektaklowi oraz wspaniali aktorzy zapewnili naszym przedszkolakom i uczniom niezapomniane przeżycia.
Info. M. W. Foto. M. W.
Galeria:
23 października uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią Panią Grażyną Koziełło odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas tej wizyty Pani Agnieszka zapoznała dzieci z regulaminem biblioteki, zwróciła uwagę na konieczność poszanowania książek, właściwego zachowania się w bibliotece, zachęcała również do systematycznego wypożyczania i czytania książek.
Każdy z nowych uczniów wypożyczył pierwszą książkę. Dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książki i księgę zatytułowaną „Prośby książki”.
red. i foto. Z.J
20 października odbyło się Ślubowanie klasy pierwszej. Uczniowie przygotowali przedstawienie p.t. "Plastusiowy pamiętnik". Występ podobał się przedszkolakom, uczniom naszej szkoły, a także zaproszonym rodzicom. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, wiele prezentów, za które serdecznie dziękują starszym kolegom oraz młodszym z przedszkola. Dziękujemy Panu Wójtowi Błażejowi Konkolowi za upominki z logo gminy, oraz upominek finansowy dla uczniów klasy pierwszej. Wspólnie zdecydowali że przeznaczą go na ciekawą wycieczkę.
galeria:
13 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. „DUŻA PRZERWA” taki tytuł miało humorystyczne przedstawienie, które przygotowali uczniowie klasy V pod kierownictwem pani Ewy Kuliczkowskiej-Gosk, Zofii Jaromin oraz pana Krzysztofa Reka. Uczniowie piosenką i słowem uczcili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym i podziękowali za trud włożony w ich edukację i wychowanie.
Głos zabrał również pan Dyrektor Bogdan Skiba, który mówił o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękował za dotychczasowe zaangażowanie i życzył wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie.
red. Z.J.
galeria:
Klasy czwarte mocno ruszyly w nowym roku szkolnym. Na dzisiejszych zajeciach obwód stacyjny. Proszę zobaczyć jak ciężko trenują!!!
UCZNIOWIE Z MIERZESZYNA Z WIZYTĄ U WOJEWODY
Miło jest nam poinformować, że na zaproszenie wojewody pomorskiego Pana Dariusza Drelicha w ramach akcji skierowanej do najmłodszych „Dzień wakacji w mieście” uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Pawła Aeltermanna w Mierzeszynie w dniu 12 lipca 2017 r. mieli możliwość uczestniczyć w wycieczce do Gdańska.
Trzydzieścioro sześcioro uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedziło
Urząd Wojewódzki, spotkało się z Wojewodą w jego gabinecie, zwiedziło Centrum Zarządzania Kryzysowego. Nasi uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się na czym polega praca wojewody oraz jego urzędu. Spotkanie z Panem Wojewodą było bardzo interesujące, czego efektem były liczne pytania zadawane przez uczniów, zwiedziliśmy także jego gabinet a niektórzy nawet zasiedli za jego biurkiem.
Po wizycie w Urzędzie Wojewódzkim pod opieką pani przewodnik wspomaganych przez Panie z urzędu udaliśmy się na spacer po Gdańsku. Zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej,byliśmy pod Żurawiem Gdańskim oraz zwiedziliśmy Bazylikę Mariacką.
Następnie przepłynęliśmy statkiem na Westerplatte a tam zwiedziliśmy Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej. Wielką atrakcją tego miejsca była możliwość zwiedzania stacjonujących tam statków oraz piękne opowieści członków załóg pracujących na ich pokładzie. Panie z urzędu zadbały o piękne upominki dla najbardziej aktywnych uczniów a wszyscy uczestnicy tej wspaniałej wycieczki otrzymali smaczny poczęstunek, by mieć siły do zwiedzania.
Na koniec tego atrakcyjnego dnia udaliśmy się pod pomnik na Westerplatte by złożyć hołd żołnierzom walczącym w kampanii wrześniowej w 1939 r.
Bardzo się cieszymy, że uczniowie z Mierzeszyna mogli spędzić tak ciekawy dzień w Gdańsku. To świetna incjatywa.
Składamy ogromne podziękowanie dla Wojewody Pomorskiego Pana Dariusza Drelicha, jego pracownikom oraz Panu Tomaszowi Kępie za których sprawą ta wycieczka doszła do skutku przyczyniając się do wielkiej radości ich uczestników .
Bogdan Skiba
We wtorek 20 czerwca tuż po śniadaniu maluszki z Punktu Przedszkolnego oraz dzieci z klasy 0a i 0b wybrały się na wspólną wycieczkę do zoo. Już w autokarze przedszkolaki były mocno podekscytowane, zastanawiały się jakie zwierzęta spotkają w zoo. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta- m.in. słonie, rysie, kangury, zebry, żyrafy, bizony, lwy, tygrysy.
Pobyt w ogrodzie zoologicznym dostarczył dzieciom wiele radości oraz był wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.
19 czerwca gościliśmy w naszym przedszkolu Pana Policjanta, który przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie przechodzić prze jezdnię, w jaki sposób poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka oraz przypomniał jak należy dbać o bezpieczeństwo podczas letnich wakacji.
Jednak największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja radiowozu policyjnego.
Serdecznie dziękujemy Panu Policjantowi za wizytę w naszym przedszkolu i przybliżenie dzieciom tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
Info.M.W. Foto.J.W.
Galeria:
Dnia 29 maja ponownie gościliśmy w naszej szkole aktorów z teatru
"Gargulec", którzy zaprezentowali dzieciom przedstawienie
teatralne pt. "Hamburgery atakują".
Spektakl zwrócił uwagę dzieci na złe nawyki żywieniowe. Główna
bohaterka bajki, Marcheweczka- radosna i uśmiechnięta dziewczynka
postanowiła zmienić złe nawyki żywieniowe swojego przyjaciela Felka-
fana czekolady, chipsów i jedzenia typu fast food. Nie było to łatwe
zadanie ale się udało, a naszym dzieciom uśmiech nie schodził z twarzy.
Info. M.W. Foto. B.U.
Galeria:
26 maja 2017 roku, obchodziliśmy w naszej szkole najpiękniejsze święto "DZIEŃ MAMY I TATY".
Tego dnia oczniowie oddziałów przedszkolnych oraz maluszki z punktu przedszkolnego, zaprezentowali swoje występy zaproszonym gościom. Były piękne wiersze, poruszające piosenki oraz zapierające dech w piersi tańce. Nie jednej mamie popłynęła łza z oka ze wzruszenia, a każdy tata aż pękał z dumy widząc występ swojej pociechy.
Po uroczystych występach, dzieci wręczyły upominki swoim rodzicom oraz zaprosili ich na wspólny poczęstunek.
Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości
Więcej zdjęć:
Info. J.P.
Przejdź do galerii klikając na poniższy obrazek:
8 maja w naszej szkole dzieci z punktu przedszkolnego oraz klas OA i OB miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z PANEM LEŚNICZYM. Zaproszony gość Pan Piotr Zarzycki opowiedział dzieciom o pracy leśnika, wyjaśnił co to jest przyroda i jak możemy o nią dbać. Wyświetlił prezentację o zwierzętach, przyniósł również piękne poroża, które dzieci mogły obejrzeć i dotknąć oraz specjalne „gwizdki”, dzięki którym możemy przywołać sarny. Celem spotkania było rozbudzenie wśród naszych najmłodszych uczniów postawy proekologicznej i uwrażliwienie na piękno przyrody. Dziękujemy serdecznie Panu Piotrowi za spotkanie i cierpliwość okazaną naszym milusińskim.
Więcej zdjęć: https://spmierzeszyn.edupage.org/album/?#gallery/187
Info. Z.J. Foto. J.P.
W dniu 26 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sobowidzu
odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. W konkursie wzięło udział
pięć szkół podstawowych naszej gminy z: Mierzeszyna, Kłodawy,
Czerniewa, Trąbek Wielkich i Sobowidza.
Uczniowie klas młodszych napisali test wiedzy ortograficznej oraz
dyktando ze słuchu, podobnie jak uczniowie z klas starszych.
W ostatecznej klasyfikacji uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie
miejsca:
I MIEJSCE- Joanna Bukowska z kl.ll
I MIEJSCE- Karolina Dachtera z kl.V
III MIEJSCE- Dominika Pieczykolan z kl.Vl
III MIEJSCE- Róża Bukowska z kl.lV
Wszyscy nasi laureaci zakwalifikowali się
do rejonowego etapu konkursu. GRATULUJEMY!
Przejdź do galerii klikając na poniższy obrazek:
Dnia 5.04.2017 roku uczniowie klas IV-VI wybrali się do Gdańska na
przedstawienie pt.,,Dzwonnik z Notre Dame", w wykonaniu aktorów z Teatru Wrocław.
Dzieci poznały problem braku tolerancji w realiach
francuskich.Spektaklowi towarzyszyło przesłanie o tym, że każdy ma
prawo do odmienności i nie można prześladować oraz krytykować innych osób.
Przedstawienie bardzo się spodobało uczestnikom wycieczki. Z
zachwytem opowiadali o pięknej scenografii, pięknych strojach aktorów.
Wszyscy pełni wrażeń wrócili do szkoły. Organizatorem wyjazdu była
p.Danuta Panikowska.
/D.P./
Szóstego kwietnia br. w naszej szkole odbył się jubileuszowy, dziesiąty, Wojewódzki Przegląd pod hasłem ,,Misterium Męki i Zmartwychwstania Pańskiego”.
Od roku 2007 jesteśmy organizatorami tego ważnego wydarzenia. Do udziału w przeglądzie zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu województwa pomorskiego.
Celem przeglądu jest krzewienie wartości religijnych, podtrzymywanie i rozwój bogatej polskiej tradycji okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy. Zwracamy szczególną uwagę na kulturę słowa i rozwój wrażliwości teatralnej. Pragniemy wzbudzić w uczestnikach imprezy refleksję, że nasze życie pędzi ciągle do przodu, uważamy, że Pan Jezus żył ponad dwa tysiące lat temu, nie dostrzegamy Go na co dzień. Musimy jednak mieć świadomość, że ludzkie grzechy przybijają Go na nowo do krzyża, a On sprawia, że zostają nam odpuszczone. Nasze przedsięwzięcie to w pewien sposób rodzaj rekolekcji.
Naszym pragnieniem jest także kształtowanie u dzieci i młodzieży umiejętności zgodnej współpracy w grupie, propagowanie wartości chrześcijańskich oraz promocji naszej szkoły i gminy .
W tym roku do udziału w przeglądzie zgłosiło się siedem zespołów. Po raz pierwszy gościliśmy artystów ze Szkoły Podstawowej im. pułkownika Franciszka Hynka z Szatarp. Ponadto przybyli nasi wieloletni przyjaciele- aktorzy reprezentujący następujące placówki: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Somoninie, Zespół Szkół w Warczu, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w Trąbkach Wielkich, Szkołę Podstawową im. Zygmunta Bukowskiego w Czerniewie, wystąpili również uczniowie naszej szkoły. Mieliśmy zaszczyt oglądać występy ponad stu małych lub większych aktorów. Poziom prezentowanych sztuk był ( według opinii widzów) wysoki. Każda szkoła w podziękowaniu za udział w przeglądzie otrzymała radioodtwarzacz, dzieci otrzymały posiłek, słodkości i napoje.
Uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie nasi wypróbowani przyjaciele i sponsorzy, są to :
1. Pan Błażej Konkol – wójt gminy Trąbki Wielki
2. Pani Krystyna Roda – pełnomocnik wójta do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych
3. Pan Marek Czerwiński – przewodniczący komisji do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych oraz radny Gminy Trąbki Wielkie
4. Pan Leszek Orczykowski – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich
5. Państwo Alicja i Andrzej Majerowie z Zakładów Mięsnych w Straszynie
6. Państwo Rita i Grzegorz Lewandowscy ze Sklepu Spożywczego w Mierzeszynie.
Za okazaną życzliwość serdecznie im dziękujemy!!!
Więcej zdjęć:
https://spmierzeszyn.edupage.org/album/?#gallery/182
Info. Krystyna Baka, foto. J.P., A.M.
21 marca kończy się astronomiczna zima i rozpoczyna wiosna. Zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowiliśmy pożegnać zimę i przywitać długo wyczekiwaną wiossnę. Na kilka dni przed uroczystym pożegnaniem zimy przygotowaliśmy Marzannę - kukłę w kolorowym przebraniu, symbolizującą odchodzącą zimę.
W kolorowym korowodzie przeszliśmy ulicami Mierzeszyna, żeby zostawić w umówionym miejscu Marzannę, po którą miał przylecieć specjalny pojazd i zabrać ją do dzieci, które na nią czekają. Naszym zwyczajem pożegnaliśmy Zimę wierszem "Marzanno, Marzanno ty zimowa panno".
A wiosnę przywitaliśmy piosenką "Powitalny koncert".